Merak Ettikleriniz


GÖKYÜZÜNDEYİZ ‘İN SUNDUĞU HİZMETİN NE AVANTAJI VARDIR?
Gökyüzündeyiz ekibi  Havadan Görüntüleme işlemlerini Flycam, Aircam, Helicam kullanarak gerçek uçak ve helikopterlerin inemeyeceği irtifa ve konumlarda uçarak görüntüleme yapmaktadır. Bu uçuşlarda da görüntülenmesi istenilen mekana istenilen açıdan, istenilen zamanda (sabahın erken saatlerinde veya günbatımında) ve irtifada (1 metreden 250 metreye kadar) yaklaşarak görüntü almaktadır. Bu da sınırsız kurgulama ve dramatik sahnelerin oluşmasına imkan vermektedir. Çalıştığımız profesyonel fotoğrafçılar ile bu sahneleri önceden kurgulayarak yerdeki gibi zaman ve açı belirleyerek en doğru enstantaneyi oluşturmaktayız.

ÇEKİMLER NASIL YAPILMAKTADIR?
Çekim ekibimiz (pilot ve fotoğrafçılarımız) öncelikle bir keşif yapmaktadır.Burada uçuş gününün Story board oluşturulur.Çekim günü ekibimiz model helikopter, kamera modülü ve kumanda seti ve kablosuz görüntü terminali ile oluşturulan story board da sadık kalarak çekime başlanır. Pilot belirlenen noktalarda uçuşu sağlarken fotoğrafçımız kamera modülünü kumanda ederek belirlenen noktaları gerçek zamanlı olarak aşağıdan izleyerek çekim işlemini gerçekleştirir.

NE KADAR BİR ALANDA İNİŞ KALKIŞ YAPMAKTASINIZ?
10 metrekarelik bir alan yeterli gelmektedir.

PEKİ İSTENİLEN HER AÇIDA SINIR VAR MI? ZORLANDIĞINIZ KARELER, ÇEKİM YERLERİ OLMUYOR MU?
Tabi ki, mekan farklılığından doğan zorluklar var; iki katlı bir villa çekimi ile deniz kenarında, uçurumunun kenarında ağaçlar içerisinde ki bir otelin çekimi gibi. Fakat bu bizim açımızdan istenilen kareye ulaşmakta bir engel değil. Çekim alanına göre seçtiğimiz ekipmanlar ile her türlü çekimin üstesinden gelmekteyiz. Dediğimiz gibi; Gökyüzü Medya olarak, istenilen kareye 1 metre kadar yaklaşabilmekteyiz.

NE TÜR MAKİNALAR İLE ÇEKİM YAPMAKTASINIZ?
Canon 5D Mark II, Canon 600D, Canon 550D, Nikon D90, ve Sony PJ740, GoPRO Hero3 Black gibi profesyonel fotoğraf makinası ve kameralar ile çekimlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Standart dışı özel çekimlerde projenin bütçesine göre istenilen kameralar temin edebilmekteyiz.

PARAMOTOR-TRİKE İLE NASIL ÇEKİMLER YAPIYORSUNUZ?
Paramotor-trike ile daha yüksek irtifalardan daha geniş alanda ve steadycam ile daha ağır kameralar kullanarak çekim yapabiliyoruz.

PEKİ ÇEKİM BÜTÇENİZ NEDİR, NEYE GÖRE FİYATLANDIRMA YAPIYORSUNUZ?
Çekim bütçemiz çekilecek mekanın yüzölçüm olarak büyüklüğüne, denize veya göle kıyısı olması, kapladığı arazi içerisinde fazla konu olması (mesala bir aqua park da onlarca konu olması veya genis bir tatil köyü, rafineriler, sanayi siteleri, belediyeler) gibi sebeblerden farklılık arz etmekte. Denize kıyısı olan bir o Gün boyu detaylanan kurgusal çalışmalarda (artan uçuş sayısı ve saati), panoramik çalımalarda, riskli bölgelerde bu bedeller artış arz etmektedir. Bu yüzden ekibimiz daha önce bir keşif yapmakta işlevsel bir storyboard hazırlandıktan sonra teklif vermektedir. (prodüksiyon bedelleri fotoğraf çekimlerinde dahildir)

HELİKOPTERE GÖRE AVANTAJINIZ NEDİR?
Profesyonel hava çekimleri yapmak için özel üretilen flycam araçlarını kullanıyoruz bunların altına özel olarak yapılan titreşimi sıfıra indiren kamera mount sistemlerini yerleştiriyoruz ve yine üzerine yerleştirdiğimiz profesyonel kameraların maliyetlerini ve flycam aracımızın düşme riskini de göz önüne alırsak, fiyatlarımızın o kadar da yüksek değil. Helikopter ve model helicopterden farkımız ise model helikopterlerin istenilen yükü titreşimsiz taşıyabilmesi çok zor, ayrıca dar alanlarda hedeflenen kadrajları görüntüleyebilmesi imkansızdır.

HAVA ÇEKİMLERİNİ ETKİLEYEN HAVA KOŞULLARI NELERDİR?
En ideali rüzgarsız hava. Fotoğraf çekimlerinde yaklaşık 40km/s rüzgar hızına kadar çekim yapabiliyoruz. Ama video görüntülemede 30km/s nin üzerindeki rüzgar hızlarında istenilen sonuca ulaşmak zorlaşıyor. Tabiî ki kar ve yağmur da uçmak mümkün değil. Çekim gününden önce hava durumunu değerlendiriyoruz; ama çekime gittiğimizde yinede hava koşullarında olumsuz değişim olursa çekimi başka bir güne erteleyebiliyoruz.

 

Nerelerde Çekim Yapıyoruz ?

Tıklayınız